the writing studio
Celebrating the art of storytelling and the craft of writing

FLEUR DE CAP AWARDS

NALEDI AWARDS

The Naledi Awards: 2010 WINNERS announced
Eight years on and still recognising theatrical excellence!
The 8th Annual Naledi Theatre Awards took place on Monday 07 March 2011 at the Lyric Theatre in Gold Reef City.
The Naledi Awards have an excellent tradition of sniffing out noteworthy work in South African theatre, and this year is no exception!
The Naledi judges are:
Producers from the theatre and/or television world: Helen Heldenmuth and Welcome Msomi;
Arts journalists: Peter Feldman, Mandla Motau, Moira De Swardt, Zingi Mkefa, and Khetha Mkhize;
Drama teachers and academics: Janet Bayliss, Kholu Nemungadi, Phillipa Sandilands, Renos Spanoudes and Dorianne Alexander.
The 'Criteria for Judging' list has been posted on the Naledi website by the Executive Director, Dawn Lindberg. Interested parties can go to: www.naleditheatreawards.co.za


The Winners:

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL (The Joan Brickhill Award) - Sponsored by Christopher Seabrooke
Pieter Toerien Productions, for their bold staging of Evita; a production directed by Paul Warwick Griffin that packed out the Toerien Theatre at Montecasino.
Big Concerts and Showtime Management for the brash, carefree ABBA-inspired spectacular, Mamma Mia! directed by Phyllida Lloyd.
The SA State Theatre and Packed House Productions for the new local show, Shaka Zulu, jointly directed by Deon Opperman and Samson Khumalo.
The Market Theatre for Songs of Migration, which was written & directed by James Ngcobo, and based on the original play at the South African State Theatre called 'The Rehearsal'.
The Joburg Theatre for the spectacularly-staged The Boys in the Photograph, which was directed by the award-winning stalwart, Janice Honeyman.

BEST PRODUCTION OF A PLAY
The Market Theatre produced three nominees:
Death of a Colonialist, a startling play which "intercuts" between a South African classroom and home, and was written by Greg Latter and directed by Craig Freimond.
Girl in the Yellow Dress, which was produced in association with The Live Theatre (Newcastle) and The Citizen's Theatre (Glasgow), was written by Craig Higginson, and directed by veteran SA director Malcolm Purkey.
The Pen, which tells of a young playwright in the throes of writing a new play, and was written by Monde Mayephu and directed by Mpho Molepo.
The tireless Daphne Kuhn at The Old Mutual Theatre on the Square came up with two nominees:
Master Harold and the Boys, the Athol Fugard contemporary classic, which was directed by James Ngcobo.
We and Them, an engrossing drama which examined the life of the ageing Wallis Simpson. It was co-presented with Davnic Productions and directed by Ingrid Sonnichsen & Christopher Weare.

BEST NEW SOUTH AFRICAN PLAY OR MUSICAL PRODUCED
Here, The Market Theatre scooped all the nominations:
Songs of Migration
Death of a Colonialist
Girl in the Yellow Dress
The Pen

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE (PLAY)

Jamie Barlett, for his riveting portrayal of the veteran teacher Harold Smith in Death of a Colonialist.
Graham Hopkins, for his part in the moving two-hander, Tuesdays with Morrie.
Nat Ramabulana, for his sensitive interpretation of Pierre, the young French-Congolese student in The Girl in the Yellow Dress.
Masoja Msiza, for poignantly revisiting a painful chapter in South Africa's history in Biko: Where the Soul Resides.
Sello Maake ka-Ncube, for his portrayal of the playwright wrestling with writer's block, in The Pen.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LEAD ROLE (PLAY)-

Clare Mortimer  for her moving portrayal of a virtuoso violinist stricken with multiple sclerosis in Duet for One.
Lena Farugia, as an introspective Wallis Simpson in We and Them.
Marianne Oldham, as the complex English coach in The Girl in the Yellow Dress.
Mnabatho Mogomotsi, whose radiant performance joins the numerous other nominations for The Pen.
Sandra Prinsloo The veteran actress dazzled in a one-person show in which an ageing grandmother reminisces about her life: Die Naai Masjien.

BEST PERFORMANCE IN A MUSICAL (MALE
)
Sponsored by Christopher Seabrooke
David Chevers - who played John Kelly in male-bonding saga, The Boys in the Photograph.
Hugh Masekela - who lent his mastery to the Market Theatre's Songs of Migration.
James Borthwick - who provided depth to the character of Juan Peron in Evita.
Jonathan Roxmouth - as the egotistical, preening Danny in Grease.
Lindani Nkosi - as the Sangoma and Narrator in Shaka Zulu, The Musical.
Murray Todd - as one of the maybe-fathers in the light-hearted Mamma Mia!

BEST PERFORMANCE IN A MUSICAL (FEMALE)
Sponsored by Christopher Seabrooke
Angela Kilian - who asked us not to cry for her in Evita. She received standing ovations every night.
Candida Mosoma - for playing Shaka's mother, Nandi, in the theatre-rattling production of Shaka Zulu.
Carly Graeme - for her astute portrayal of Mary Maquire in The Boys in the Photograph.
Gina Shmukler - for adding her customary gusto to the breezy Mamma Mia!
Nobunthu Mpahlaza - for her dramatic contribution to the popular Shaka Zulu.
Sibongile Khumalo - This powerful voice needs no introduction - and it was put to good use in Songs of Migration.

BEST CUTTING-EDGE PRODUCTION
Between the Teeth - Produced by The Bucklands and Barney Simon Theatre, Market Theatre Complex, and directed by Janet Buckland.
Butcher Brothers - Presented by The Market Theatre, originally produced by Dark Laugh and supported by Wits 969 2010 and a part of Arts Alive 2010. Directed by Sylvaine Strike.
Quack - Produced by FTHK and presented in association with The Market Theatre and Arts Alive. Directed by Rob Murray.
The Off-side Rules - Produced by the Goethe-Institut of SA, The Market Theatre and Dorky Park. Directed by Constanza Macras.
Womb Tide - Produced by FTHK and presented in association with The Market Theatre and Arts Alive. Directed by Rob Murray.

BEST DIRECTOR OF A PLAY OR MUSICAL
Sponsored by Percy Tucker
Craig Freimond - Death of a Colonialist
James Ngcobo - Master Harold and the Boys
Malcolm Purkey - The Girl in the Yellow Dress
Mpho Molepo - The Pen
Paul Warwick-Griffin - Evita

BEST COMEDY PERFORMANCE (PLAY, MUSICAL OR REVUE)
Alan Committie - for his hysterical contribution to the knock-about farce Boeing Boeing.
David Isaacs - for the humour of the school reunion comedy Joe Barber 5 School Cuts.
Marc Lottering - for his crowd-pleasing, Vaudeville-style patter in the panto, Robinson Crusoe.
Matthew Ribnick - for his no-holds-barred approach to Geraldine Naidoo's new comedy, Monkey Nuts.
Michelle Botha - for bringing levity, as Jock's best friend and confidante, to the new South African show, Jock of the Bushveld.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE/CAMEO
Karabo Maithufi - as the playful Pepper in Mamma Mia!
Matt Counihan - the talented up-and coming performer brought zest, in his role as Doody, to Grease.
Michael Richard - for his thunderous villainy as Beelzebub in the panto, Robinson Crusoe.
Nat Ramabulana - for his poignant contribution to Master Harold and the Boys.
Pakamisa Zwedala - for his dramatic service, also for Master Harold and the Boys.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE/CAMEO
Illse Klink - as an ageing former member of a pop trio in Mamma Mia!
Kate Normington - also, as one the ageing former pop singers in Mamma Mia!
Tammi Mayer - for portraying the shy Bernadette in The Boys in the Photograph.
Thembeka Mnguni - for playing Miss Lynch and the gospel-style Teen Angel in Grease.
Zandile Msutwana - for her sympathetic interpretation of Thandi, the muse, in The Pen.

BEST MUSICAL DIRECTOR/SCORE/ARRANGEMENT
Sponsored by Matrix Sound
Charl-Johan Lingenfelder and Louis Zurnamer (MD) Evita
Clinton Zerf - (MD) The Boys in the Photograph
Ezbie Moilwa - (MD) Songs of Migration
Johan Vorster - (Composer) Jock of the Bushveld
Rowan Bakker - (MD) Mamma Mia!
Victor Masondo - (MD) Ma Brrr

BEST ORIGINAL CHOREOGRAPHY
Celeste Botha - The Boys in the Photograph
Constanza Macras - The Off-side Rules
David Gouldie - Evita
Gregory Maqoma - Master Harold and the Boys
Themba Nkabinde - Ma-Brrr

BEST PERFORMANCE BY A NEWCOMER / BREAKTHROUGH
The Brett Goldin Award
Kenneth Meyer - Evita
Khaya Maseko - African Tapestries
Oscar von Memerty - Circle of Life
Thembalethu Nthuli - Shaka Zulu
Vaughan Gardiner - Jock of the Bushveld

BEST PRODUCTION OF A PLAY OR MUSICAL FOR CHILDREN
African Tapestries  - Presented by The National Children's Theatre, and directed by Joyce Levinsohn.
Beautiful Creatures - Produced by Ed Jordan & Alan Glass in association with Showtime Management. Directed by Paul Warwick Griffin.
Peter and the Wolf - Produced by Sylvaine Strike and The Joburg Promusica Theatre.
Noddy - Produced by the People's Theatre and directed by Jill Girard and Keith Smith.
The Wizard of Oz - Presented by The National Children's Theatre, and directed by Joyce Levinsohn.

BEST THEATRE LIGHTING DESIGN
Sponsored by
Chauvet
Jannie Swanepoel and Gareth Hewitt Williams - Evita
Nicholas Michaletos - The Boys in the Photograph
Nomvula Molepe - The Off-side Rules
Rob Murray - Wombtide
Wesley France - Songs of Migration


BEST COSTUME DESIGN
Anne and Kersten Balles - Sing
Birrie le Roux - The Boys in the Photograph
Leila Anderson - Quack
Noluthando Lobese - Songs of Migration
Penny Simpson - Evita

BEST THEATRE SET DESIGN
Craig Leo & Emily Stark - Wombtide
Gary McCann - The Girl in the Yellow Dress
Johan Engels - The Boys in the Photograph
Nadya Cohen - Master Harold and the Boys
Sarah Roberts - Beautiful Creatures

BEST THEATRE SOUND DESIGN

Sponsored by Wharfedale Pro
Thulasizwe Zondi - Ma-Brrr
Richard Smith - The Boys in the Photograph
Freddy Malesa - Songs of Migration
Mark Malherbe - Evita
Trevor Peters - Shaka Zulu

HOME
.

The Fleur du Cap winners for 2010 were announced at Artscape Theatre on March 20.
The Fleur du Cap Theatre Award judges are Marianne Thamm, Mariana Malan, Marina Griebenow, Peter Tromp, Len Ashton, Beverley Brommert, Wayne Muller, Herman van der Westhuizen, Zane Henry, Jill Makram and Denise Bester.

The winners:

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR / BESTE VERTOLKING DEUR 'N AKTEUR  
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
Chris van Niekerk for Dinsdae by Morrie as Morrie Schwartz  
Nat Ramabulana for The Girl in the Yellow Dress as Pierre  
Thami Mbongo for Woyzeck as Woyzeck  
Warrick Grier for Blackbird as Ray  
 
 
 
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS / BESTE VERTOLKING DEUR 'N AKTRISE  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol     
 Antoinette Kellermann for As die Broek Pas as Max/Ella Gericke  
 Jennifer Steyn for Molly Bloom as Molly  
 Liezl de Kock for Womb Tide as The Wife  
 Robyn Scott for London Road as Rose  
 
 
 
BEST SUPPORTING ACTOR / BESTE ONDERSTEUNENDE AKTEUR  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol     
 
Bongile Mantsai for Woyzeck as Drum Major  
 Graham Weir for Waiting for Godot as Lucky  
 Guy de Lancey for Cosi as Roy  
 Owen L Sejake for The Train Driver as Simon Hanabe    
   
 
BEST SUPPORTING ACTRESS/ BESTE ONDERSTEUNENDE AKTRISE  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
 Emily Child for Cosi as Ruth  
 Liz Szymczak for Endgame as Nell  
 Louise Saint-Claire for Boeing, Boeing as Bertha  
 
Ntomboxolo Makhutshi for London Road as Stella  
 
 
 
BEST DIRECTOR / BESTE REGISSEUR  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk  
 Damon Galgut for Waiting for Godot  
 Lara Foot for Woyzeck  
 
Malcolm Purkey for The Girl in the Yellow Dress  
 Marthinus Basson for As die Broek Pas  
 
 
 
BEST PERFORMANCE IN A ONE-PERSON SHOW/ BESTE SPEL IN 'N EENPERSOONVERTONING  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
 Andrew Buckland for 1 man, 3 shows, 100 characters for various characters  
 Antoinette Kellermann for As die Broek Pas as Ella/Max Gericke  
 
James Cairns for Dirt for various characters  
 James Cairns for The Sitting Man for various characters  

   
 
BEST NEW SA SCRIPT/BESTE NUWE SA TEKS  
 
TITLE/TITEL PLAYWRIGHT/DRAMATURG  
 Afrikaaps - The Cast  
 The Girl in the Yellow Dress - Craig Higginson  
 
London Road - Nicholas Spagnoletti  
 The Sitting Man - James Cairns  
 
 
 
ROSALIE VAN DER GUCHT PRIZE FOR NEW DIRECTORS  
 
ROSALIE VAN DER GUCHT  PRYS VIR NUWE REGISSEURS  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk  
 Bo Petersen for Blackbird  
 
Christiaan Olwagen for Woza Andries  
 Francesco Nassimbeni for Done London  
 Scott Sparrow for Cosi  
 
 
 
BEST PERFORMANCE IN MUSICAL/BESTE SPEL IN MUSIEKBLYSPEL  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
 Angela Kilian for Evita as Eva Peron  
 Gina Shmukler for Mamma Mia! As Donna Sheridan  
 Ilse Klink for Mamma Mia! As Rosie  
 James Borthwick for Evita as Juan Peron  
 
 
 
BEST PERFORMANCE IN A REVUE OR CABARET/ BESTE SPEL IN 'N REVUE OF KABARET  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
 Godfrey Johnson for The Shadow of Brel as Jacques Brel  
 Michele Maxwell for C'est la Vie  
 Moenier Adams for Afrikaaps as Monox  
 
Pieter-Dirk Uys for FAK Songs and Other Struggle Anthems as Bambi Kellermann  
 
 
 
BEST DESIGN/BESTE ONTWERP  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk  
 
Leopold Senekal for Aesop's Fables for Costume Design and Woyzeck  for Costume and Set  Design
 Marthinus Basson for Anthony and Cleopatra for Costume Design  
 Craig Leo & Emile Starke for Womb Tide for Prop Design  
 Faheem Bardien for Anthony and Cleopatra for Lighting Design  
   
 
BEST STUDENT AWARD/BESTE STUDENTE TOEKENNING  
 
Name / Naam Play/Toneelstuk Role/Rol  
 
De Klerk Oelofse from University of Stellenbosch (US)  
 Johan Botha from  University of Stellenbosch (US)  
 Lerato Motshwarakgo from UCT  
 Nicholas Campbell from UCT  
 Pierre Nelson from  University of Stellenbosch (US)  
 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Mannie Manim
 
AWARD FOR INNOVATIVE CONTRIBUTION TO THEATRE
Klein Libertas Theatre in Stellenbosch

PEOPLES CHOICE AWARD  - Members of the public voted online for their favourite production of 2010 between 28 February and 16 March. This award went to The Mechanicals production of Louis Nowra's Cosi.

The Fleur du Cap Theatre Awards are an initiative of the Distell Foundation, that forms part of Distell's Corporate Social Investment programme, dedicated to sponsoring the performing arts. The event itself is an evening of glitz and glamour that is equivalent to the Tony Awards in New York, attracting the cream of the country's theatre talent and entertainers. It was established in the Western Cape in 1965 as the Three Leaf Awards, after which the prize was renamed after Fleur du Cap - one of Distell's well-known wine brands.


BACK

HOME